ПСЖ спечели поредното издание на Льо Класик. Парижани се наложиха с 2:0 над Марсилия на "Велодром" и направиха нова сериозна крачка към титлата във Франция. Сблъсъкът беше от 27-ия кръг на Лига 1. Гостите останаха с човек по-малко в 40-ата минута, когато Лукас Бералдо получи директен червен картон. В началото на втората част "принцовете" поведоха с гол на Витиня. Четири минути преди края на редовното време Гонсало Рамош удвои.

Нападателят на Пари Сен Жермен – Килиан Мбапе, не скри разочарованието си от решението на своя наставник Луис Енрике, да бъде заменен през второто полувреме.

Ето и най-интересните факти след края на дербито:

БГНЕС
31 снимки

1. Пари сен Жермен спечели за 50-и път срещу Марсилия във всички турнири (23 равенства и 34 загуби). Парижани триумфираха в 12 от последните си 15 срещи срещу този съперник.

2. Джанлуиджи Донарума е направил 10 спасявания срещу Марсилия - най-големият брой за вратар на сътава от Париж, откакто се събират такива данни (сезон 2006-07).

3. Пари сен Жермен не е загубил нито едно от последните си 21 гостувания в Лига 1 (16 победи), с което изравнява с най-дългата серия без поражение в историята на френския елит, направена от Лион в преиода март 2005 - април 2006.

4. Марсилия са загубили последните си три мача във всички турнири.

5. Марсилия има 15 греди в Лига 1 този сезон, поне три пъти повече от който и да е друг отбор (12 са на Клермон).

6. Марсилия се възползвал от 12 червени картона, показани на противниците им през този сезон във всички турнири. Това е поне с четири повече от всеки друг отбор в Топ 5 на европейските шампионати.

7. Витиня е участвал в 11 гола в Лига 1 през този сезон. Вкарал е 7 гола и има 4 асистенции. Няма друг полузащитник, който да има повече голове от португалеца в Лигата през този сезон. Само Килиан Мбапе е бил по-продуктивен с екипа на ПСЖ през този сезон и има 29 подобни участия в отбелязваето на попадения.

8. След като вкара два пъти в първия мач между двата тима, Гонсало Рамос е третият играч на столичани, който вкарва поне три гола срещу Марсилия в един и същи сезон на Лига 1. Предишните двама бяха Златан Ибрахимович (3 гола през 2012-2013 и 3 гола през 2015-2016) и Роналдиньо (3 гола през 2002-2003).

9. Марсилия е отборът, срещу който ПСЖ получава най-много червени картони за периода след 1992 година. Срещу Лион също имат 12.

10. Марсилия отправи 10 точни удари от общо 22 към вратата на ПСЖ. След сезон 2006-2007 това е най-високият брой удари, отправени от тима в това дерби в Лига 1. Това е и най-високият брой удари, които тимът е отправил в мач, който е загубил.