Ливърпул подари на феновете си невероятна късна драма в дербито срещу Пари Сен Жермен в група С на Шампионската лига. При откриването на кампания 2018/2019 в груповата фаза "червените" поведоха с два чисти гола, след което профукаха цялата си преднина, за да спечелят по удивителен начин с 3:2 в продължението на мача. Големият герой се оказа нападателят Роберто Фирмино, чието участие бе под въпрос заради сериозната травма в окото, която претърпя през уикенда.

За втори пореден мач, в който Томас Тухел гостува на "Анфийлд", германският тактик трябваше да преглътне поражение по такъв начин. Само преди два сезона на същия този "Анфийлд" Тухел трябваше да си тръгне победен с невероятното 3:4, което коства и мястото на неговия Борусия Дортмунд в Лига Европа. Сега наставникът изживя същия кошмар, като трябва да се отбележи, че неговият тим имаше и немалко късмет, за да навакса изоставането от 0:2. Първото попадение на парижани, дело на Тома Мюние, падна след положение на засада, което убягна на реферите. Иначе в 83-ата минута Килиан Мбапе направи така, че да заличи попаденията на Даниел Стъридж и Джеймс Милнър от първото полувреме

Шествие с хиляди фенове на ПСЖ към "Анфийлд"

Gulliver/GettyImages
33 снимки

Двубоят пред пълните трибуни на „Анфийлд” стартира с три поредни корнера за домакините, а при последния от тях Милнър бе изведен отдясно в наказателното поле. Опитният халф центрира прострелно по тревата, топката мина през куп играчи, за да стигне до Ван Дайк при другия край на пеналта. Холандецът нанесе силен шут към горния десен ъгъл, а Ареола акробатично парира.

Жестоката преса върху французите продължи с пълна сила. До 10-ата минута мърсисайдци предизвикаха поне 5-6 ъглови удара, а при един от тях Ареола без малко да бъде изненадан от директния обстрел на Мохамед Салах. Малко след това Садио Мане получи от египтянина и навлезе в дъгата, откъдето шутира с по-слабия си ляв крак право в ръцете на Ареола.

Постепенно играта се поизравни, а в 17-ата минута ПСЖ стигна и до първата си възможност. Защитата в червено не изчисти добре топката, а Рабио с остър пас я прати към Неймар, който елиминира Александър-Арнолд с първото си докосване. Бразилецът навлезе в наказателното поле и шутира мощно към близкия ъгъл. Алисон боксира, което отвори шанс за добавка пред Кавани, ала последният се оказа умело блокиран от Ван Дайк.

След тези положения темпото се укроти, но това по никакъв начин не се отрази върху заряда на мача. Ливърпул продължи да разчита на мощна подкрепа от своята публика, макар че и солидната агитка на ПСЖ на моменти надвиваше шума от домакинските фенове.

Нищо обаче не можеше да укроти последните минути, когато една от продължителните атаки на „червените” завърши с голов удар. Нападението започна отдясно, а Салах опита центриране, което не намери никого и стигна чак до другия фланг. Там Анди Робъртсън овладя топката и на свой ред я изсипа обратно с разликата, че намери напълно непокрития Даниел Стъридж. От няколко метра с глава нападателят нямаше как да сбърка и разстреля Ареола – 1:0.

Шест минути по-късно Ливърпул удвои резултата от наказателен удар. Големият виновник се оказа Хуан Бернат, който напълно ненужно посегна към краката на Вайналдум, докато холандецът се опитваше да излезе извън наказателното поле с топката. Нарушението беше безспорно, а след бурните протести на гостите Милнър не трепна и изпрати кълбото с много сила в долния ляв ъгъл – 2:0.

Гръмовният шум от трибуните беше укротен мигове по-късно, когато ПСЖ се възползва от неправилно решение на съдиите. Парижани организираха многоходово нападение, а в неговия край Хуан Бернат центрира. Единсон Кавани опита да отиграе със задна ножица и се размина с топката, а това ѝ позволи да стигне до краката на Тома Мюние отдясно в пеналта. Белгийският национал шутира силно в близкия долен ъгъл и не остави шансове на Алисон – 2:1. При наличието на ВАР попадението със сигурност нямаше да бъде признато, тъй като Кавани беше в засада, когато Бернат отправи подаването си, а опитът му да отиграе, макар и неуспешен, повлия на играта.

Второто полувреме предложи съвсем различна динамика, като и Ливърпул, и ПСЖ играеха без излишни рискове. Лекият превес в полза на домакините остана, а в 58-ата попадение на „червените” бе отменено заради нарушение срещу вратаря. Стъридж и Ареола се втурнаха към спорната топката в близост до вратата и нападателят игра първи с нея, след което шпагат му спря право в слабините на стража. Мохамед Салах довкара отбитата топка, а реферът Чакър не прибърза със сигнала за гол. След кратка консултация с допълнителния рефер зад аутлинията той отсъди фаул и отмени попадението.

Три минути по-късно Трент Александър-Арнолд напредна мощно отдясно и отдалеч изпрати перфектно центриране към далечната греда. Стъридж беше изпуснат от защитниците на ПСЖ, ала ударът му с глава излезе анемичен и попадна в ръцете на Ареола.

ПСЖ изпитваше огромни трудности да върже дори няколко поредни точни паса, а в 72-ата минута Салах пропиля златен шанс да успокои тима си. Защитата на парижани изчисти топката от корнер далеч извън наказателното поле, а Александър-Арнолд я прихвана и центрира силно към далечната греда. Там Ван Дайк остана и с глава свали топката леко зад себе си. Салах притича и стреля с удобния си ляв крак. Вратарят на ПСЖ само изгледа как кълбото премина в аут покрай левия стълб.

В 82-ата минута Садио Мане направи ключов за развоя на мача пропуск. Сенегалецът се отскубна отдясно и опита да центрира, а Маркиньос блокира с шпагат. Топката остана у Мане, който напредна и елегантно премина над шпагата на Кимпембе и се озова сам срещу вратаря под остър ъгъл. Нападателят опита шут въпреки всичко и прокара кълбото между краката на Ареола, ала то не попадна в очертанията на вратата.

Секунди по-късно ПСЖ изравни резултата. Неймар опита да направи пробив през центъра и в първия момент топката му беше избита. Последва изчистване, което попадна право у Мбапе, а той от 8-9 метра нямаше как да сбърка с мощния си изстрел – 2:2.

Ливърпул почти докосна победата в 87-ата минута, когато Александър-Арнолд изпълни пряк свободен удар в близост в наказателното поле. Шутът на младока рикошира в застаналия в стената Неймар, а после и в сглобката, за да излезе топката в корнер.

Минута по-късно грешка на домакините пък ги изправи пред прага на загубата. Дракслер я овладя пред дъгата , след което финтира Анди Робъртсън и стреля много мощно от границата на наказателното поле. Върджил ван Дайк бе заел точното място, за да блокира с тяло.

Драматичният завършек настъпи във втората минута от продължението, когато резервата Роберто Фирмино сам се нагърби с отговорността и донесе победата. ПСЖ опита да организира контраатака след поредния корнер за домакините, но не успя, а Александър-Арнолд центрира в наказателното поле. Топка беше пресечена от Ван Дайк, който комбинира с Фирмино, а той навлезе в наказателното поле, финтира съперник и нанесе страхотен шут по диагонала – 3:2 и победа за „червените”!

Във временното класиране на група С Ливърпул поведе с 3 точки, докато ПСЖ е на дъното с 0. Наполи и Цървена звезда делят второто място с по 1 точка след нулевото реми помежду си. В следващия кръг Ливърпул гостува срещу Наполи, докато ПСЖ ще приеме сръбския шампион у дома.

ЛИВЪРПУЛ – ПСЖ 3:2

1:0 Даниел Стъридж 30'

2:0 Джеймс Милнър 36'-д.

2:1 Тома Мюние 40'

2:2 Килиан Мбапе 83'

3:2 Роберто Фирмино 90+2'

Ливърпул (4-3-3): Алисон Бекер – Трент Александър-Арнолд, Джо Гомес, Върджил ван Дайк, Андрю Робъртсън – Джеймс Милнър, Джордан Хендерсън /к/, Джорджинио Вайналдум – Мохамед Салах (85' - Джердан Шакири), Даниел Стъридж (72' - Роберто Фирмино), Садио Мане (90+3' - Фабиньо)

Треньор: Юрген Клоп

ПСЖ (4-3-3): Алфонс Ареола – Тома Мюние, Преснел Кимпембе, Тиаго Силва /к/, Хуан Бернат – Адриен Рабио, Маркиньос, Анхел Ди Мария (80' - Ерик-Максим Чупо-Мотинг) – Килиан Мбапе, Единсон Кавани (80' - Юлиан Дракслер), Неймар