Истинско зрелище на "Парк де Пренс"! Отборът на Манчестър Сити постигна грандиозен обрат над ПСЖ и успя да го надиграе с 2:1 в първа среща от втория полуфинал в тазгодишното издание на Шампионската лига. Маркиньос откри резултата в 15-ата, но Кевин Де Бройне изравни в 64-ата минута. Риад Марес донесе пълния обрат в 71-ата минута. Парижани завършха срещата и с човек по-малко заради директен червен картон на Идриса Гей в 77-ата минута.

Gulliver/GettyImages
92 снимки

По този начин "гражданите" направиха огромна крачка към първия си финал в Шампионската лига. Срещата предложи две лица, като и двата отбора изиграха по едно силно и едно слабо полувреме.

Първата част бе изцляо за парижани, които доминираха и вкараха гол, като дори можеха да водят с по-сериозна разлика. Втората част обаче бе изцяло за Ман Сити, които излязоха напълно преобразени и обезличиха своя съперник. "Небесно-сините" отбелязаха две красиви попадения, като обаче и вратарят на домакините Кейлор Навас може да бъде винен, особено за първия гол. Обратът дойде като шок за ПСЖ, които завършиха двубоя и с човек по-малко след директен червен картон за Идриса Гей 13 минути преди края на двубоя.

Така възпитаниците на Хосе Гуардиола имат два гола на чужд терен и гледат с голям оптимизъм към реванша, който е след седмица, на 04.05, в Манчестър.

ВСИЧКО ЗА ШАМПИОНСКАТА ЛИГА МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Първият удар в мача дойде още във втората минута, когато играчите на домакините успяха да организират опасна контраатака, при която Килиан Мбапе комбинира с Неймар в половината на гостите. Бразилецът напредна към наказателното поле и шутира по тревата, но право в ръцете на вратаря Едерсон.

В следващите минути играчите на Ман Сити опитаха да изнесат играта в половината на своя съперник като пробваха разнообарзни атаки, но без опасности пред вратата на Кейлор Навас.

След десетата минута обаче домакините натиснаха и подложиха на солиден натиск "гражданите", като парежани стигнаха до няколко ъглови удара след блокирани удари.

В 13-ата минута Неймар направи чудесно двойно подаване с Марко Верати в наказателното поле, след което отправи силен удар, но Едерсон спаси.

Само две минути след това пресата на Пари Сен Жермен даде резултат, след като откриха резултата. Анхел Ди Мария центрира от корнер в наказателното поле, където капитанът Маркиньос бе изпуснат от защитата на гостите и с глава насочи топката неспасяемо във вратата - 1:0.

Първата опасна ситуация пред вратата на Навас дойде в 21-ата минута, когато топката бе центрирана отляво към далечната греда, а там Мичел Бакер закъсня да покрие Бернардо Силва, който я засече към близкия ъгъл, но костариканският страж на домакините спаси в корнер.

В 28-ата минута отново след изпълнение на корнер, играчите на ПСЖ създадоха напрежение в наказателното поле на "гражданите", след като Неймар центрира на първа греда, а там Рубен Диаш изпусна Леандро Паредес, който стреля с глава, но в аут.

Четири минути след това Навас сбърка при изнасянето на топката, след което тя бе центрирана в наказателното поле, където Риад Марез игра с глава, но Паредес съумя да изчисти.

В 41-ата минута домакините имаха претенции за дузпа, след като Неймар падна в наказателното поле, но съдията даде знак  играта да продължи. Повторенията също показаха, че няма основания да бъде отсъден наказателен удар.

Само минута по-късно Ман Сити създаде най-чистата си ситуация до момента в двубоя. Домакините сбъркаха при знасянето на топката и Фил Фоудън се озова на стрелкова позиция на дъгата на наказателното поле и шутира силно, но в обсега на Навас, който боксира и предотврати опасноста.

В началните минути на втората част "небесно-сините" опитаха да се настанят по-трайно в половината на ПСЖ, като владееха повече топката, но така и не успяваха да застрашат по някакъв начин вратата на Навас.

В 56-ата минута ПСЖ организира първата си атака за второто полувреме, която почти доведе до втори гол в тяхна полза. Мбапе успя да излъже Джон Стоунс и Рубен Диаш отдясно в наказателното поле и пусна остър пас към далечната греда, но малко не достигна на Марко Верати да засече, а играч на Сити изчисти в корнер.

Пет минути по-късно топката бе центрирана отдясно в наказателното поле на ПСЖ, където Преснел Кимпембе отклони с глава, а след това Де Бройне опита ефектен ножичен удар, но над напречната греда на вратата на Навас.

Веднага след това Гуардиола предприе първа промяна в своя тим. Той пусна Олександър Зинченко на мястото на Жоао Кансело.

Сякаш от нищото обаче Ман Сити успя да изравни резултата в 64-ата минута. Гостите разиграха късо след корнер, топката стигна до Де Бройне, който центрира отляво в наказателното поле. Топката обаче мина през всички играчи, рикошира коварно в земята пред Навас, който не успя да реагира и влетя във вратата му за 1:1.

"Гражданите" продължиха да натискат и успяха да стигнат и до пълния орат в 71-ата минута. Тогава гостите получиха право да изпълнят опасен пряк свбоден удар пред дъгата на наказателното поле. Зад топката бяха Де Бройне и Риад Марес, като алжирецът беше този, който изпълни по прекрасен начин. Топката премина между играчите в стената и влетя неспасяемо в долния десен ъгъл на Навас за 1:2.

В 75-ата минута Фил Фодън стреля с глава, но в ръцете на вратаря на парижани.

Сривът на ПСЖ стана пълен в 78-ата минута, когато Идриса Гей извърши много грубо нарушение в гръб срещу Илкай Гюндоган и главният съдия Феликс Брих му извади директен червен картон, след което домакините останаха с десет души на терена.

В 88-ата минута Фоудън проби добре центъра, а след това стреля, но без проблеми за Навас.

До края на двубоя нови попадения не паднаха и Ман Сити поглежда към финала, докато за ПСЖ предстои да мисли как да обърне развоя на сблъсъка във втория мач.

FT | ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН – МАНЧЕСТЪР СИТИ 1:2

1:0 Маркиньос 15'

1:1 Кевин Де Бройне 64'

1:2 Риад Марес 71'

Жълти картони: Жоао Кансело (Манчестър Сити) 31'; Леандро Паредес (Пари Сен Жермен) 70' , Неймар (Пари Сен Жермен) 77'; Кевин Де Бройне (Манчестър Сити) 86'

Червен картон: Идриса Гей (Пари Сен Жермен) 77'

Стартови състави на двата отбора:

ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН (4-2-3-1): 1. Кейлор Навас – 25. Мичел Бакер, 3. Преснел Кимпембе, 5. Маркиньос (к), 24. Алесандро Флоренци - 27. Идриса Гей, 8. Леандро Паредес - 10. Неймар, 6. Марко Верати, 11. Анхел Ди Мария - 7. Килиан Мбапе

Старши треньор: Маурисио Почетино

МАНЧЕСТЪР СИТИ (4-3-3): 31. Едерсон – 27. Жоао Кансело, 3. Рубен Диаш, 5. Джон Стоунс, 2. Кайл Уокър - 17. Кевин Де Бройне (к), 16. Родри, 8. Илкай Гюндоган - 47. Фил Фоудън​, 20. Бернардо Силва, 26. Риад Марез