Борусия Дортмунд достигна третия си финал в своята славна 115-годишна история в Шампионската лига. Това стана факт, след като тимът от Вестфалия победи с 1:0 в реванша от полуфиналите на турнира Пари Сен Жермен. По този начин с общ резултат 2:0 отборът, воден от Еден Терзич, се класира към финалния мач от този турнир. Единственото попадение отбеляза Матс Хумелс, който се разписа в 50-ата минута, а в хода на целия двубой ПСЖ нацели на четири пъти гредите на своя съперник, но до гол така и не стигна. В 77-ата минута втори гол на Хумелс беше отменен заради засада.

Любопитен факт е, че френският тим нацели 14 пъти гредите на противниковите греди в тази надпревара през тази кампания, но едва ли това е най-трогващото за милионерския клуб точно след тази елиминация.

Така Дортмунд очаква победителя от двойката между Реал Мадрид и Байерн Мюнхен на финала на „Уембли“ на 1-и юни, като в първия мач двата отбора направиха 2:2 в Мюнхен.

Иначе, „жълто-черните“ изиграха фантастична елиминация в реванша във френската столица и макар домакините да нацелиха четирите греди, то със сигурност хората на Терзич заслужиха мястото си във финалния двубой. Отделно на цялата статистика, то това беше последният шанс на Килиан Мбапе, към този момент, да може нападателят да триумфира в най-авторитетната клубна футболна надпревара с екипа на родния си отбор. Oтделно с това мечтата за исторически квадрупъл на френския тим отлетя тази вечер, след като германците показаха далеч по-големият характер в тази елиминация.

ПСЖ - Борусия Дортмунд

източник: sofascore.com

Иан Маатсен центрира топката в накаателното поле на парижани във втората минута от свободен удар, а Никлас Фюлкруг отправи лек удар с глава, който не представляваше трудност за Джиджи Донарума. При следващото нападение Ашраф Хакими потърси с остро подаване Гонсало Рамош, но португалецът не затрудни Кобел, който улови. В петата Хакими отново потърси Рамош, но прати топката при стража на германците.

В седмата ПСЖ стигна до ъглов удар, а топката се озова в Килиан Мбапе, който шутира от воле, но без да затрудни Кобел. В 12-ата шут на Адейеми беше блокиран от Лукас Бералдо. След корнера за гостите ПСЖ организира бърза контраатака, която беше завършена от Рамош, ала неточно.

Guilliver/GettyImages
67 снимки

В 19-ата минута вестфалци стигнаха до опасност, след като Фюлкруг запази топката и пусна назад към десния бранител Юлиан Риерсон. Той стреля силно, но встрани от вратата на Донарума. Дванадесет по-късно Мбапе се озова сам вляво сам, след като парижани разсякоха отбраната на Борусия. Мбапе подаде със Заир-Емери, който продължи вдясно за Усман Дембеле, но ударът на бившия играч на Барселона не затрудни Грегор Кобел.

Единадесет преди края ПСЖ натисна сериозно съперника, но Карим Адейеми поде контраатака. Бившият играч на РБ Лайпциг напредна мощно с топка в крака и шутира, но Донарума с лявата ръка спря топката пред вратата си. Малко след това топката беше подадена в полето на Дортмунд за Мбапе, но Матс Хумелс направи вълшебен шпагат, за да спре нападателя на ПСЖ от завършек.

Три преди края на първата част португалецът Витиня нанесе силен шут от далечно разстояние, но Грегор Кобел спаси с лекота. Второто полувреме започна вихровито за парижани, които нацелиха гредата на Борусия в 48-ата минута. Мбапе даде остро центриране в наказателното поле, като топката беше отклонена от Марсел Забитцер. Гонсало Рамош опита да отправи точен удар, но вместо това прати топката към задна греда към Заир-Емери, който от няколко метра нацели причудливо гредата на Кобел.

Пет след подновяването на играта Борусия Дортмунд ликува. Юлиан Брандт изпълни ъглов удар, който беше "подарен" от ПСЖ, а непокритият Матс Хумелс надигра Бералдо във въздуха и с глава отблизо порази Донарума - 1:0 за Борусия.

БТА
82 снимки

ПСЖ отоговри с положение, след като Витиня напренда и водя Гонсало Рамош, който изпревари Шлотербек и стреля от движение, но стреля над напречната греда на Кобел. В 61-ата минута Нуно Мендеш отправи силен удар към германската врата, но ПСЖ отново нацели гредата на германския си гост.

В 65-ата минута ПСЖ получи първо дузпа, но Орсато коригира решението си. Матс Хумелс се хвърли на шпагат срещу Усман Дембеле, чието тяло беше в наказателното поле на германците, но фаулираният крак отвън, но в крайна сметка реферът посочи фал за парижани. След него Асенсио стреля в стената и тази опасност бе преустановена.

След 77 минути игра дортмундци стигнаха до нов ъглов удар, който беше успешно завършен за втори път от Матс Хумелс, само че този път германският ветеран беше в положение на засада и рефереският състав отмени попадението му. Десет преди края удар на Мбапе беше париран от Грегор Кобел.

ПСЖ наложи масиран натиск, което се и очакваше още от първата минута, а Лий Канг пласира прекрасно центриране в 83-ата към Маркиньос. Бразилският капитан се извиси над Николас Зюле и завърши с глава, ала прати край десния страничен стълб на германската врата. Три преди края френският колос нацели за трети път гредите на Дортмунд, този път напречната. След разбъркване топката се озова в Килиан Мбапе, който от въздуха стреля с десния крак, но отново късметът обърна гръб на парижани.

При последвалото нападение ПСЖ отново натресе гредата на Дортмунд, като този път Витиня се оказа човекът, който нанесе финалния удар, но топката пак не влетя във вратата на Кобел.

FT / ПСЖ - БОРУСИЯ ДОРТМУНД 0:1 (0:1 в първия мач)

0:1 Хумелс 50'

Рефер: Даниеле Орсато (Италия)

Стадион: "Парк де Пренс" (Париж, Франция)

ПСЖ99. Джанлуиджи Донарума – 2. Ашраф Хакими, 5. Маркиньос (К), 35. Лукас Бералдо, 25. Нуно Мендеш – 17. Витиня, 8. Фабиан Руис, 33. Уорън Заир-Емери – 10. Усман Дембеле, 9. Гонасло Рамош, 7. Килиан Мбапе

Резерви1. Кейлор Навас, 80. Арнау Тенас, 4. Мануел Угарте, 11. Марко Асенсио, 15. Данило Перейра, 19. Кан-ин Лий, 23. Рандъл Коло Муани, 26. Норди Мукиеле, 28. Карлос Солер, 29. Брадли Баркола, 37. Милан Шкриняр, 42. Уорам Заге

Треньор: Луис Енрике

Борусия Дортмунд1. Грегор Кобел – 26. Юлиан Риерсон, 15. Матс Хумелс, 4. Нико Шлотербек, 22. Иан Маатсен – 20. Марсел Забицер, 23. Емре Джан (К) – 10. Джейдън Санчо, 19. Юлиан Бранд, 27. Карим Адейеми – 14. Никлас Фюлкруг

Резерви33. Александър Майер, 35. Марсел Лотка, 6. Салих Йозджан, 8. Фелкис Нмеча, 9. Себастиен Алер, 11. Марко Ройс, 17. Мариус Волф, 18. Юсуфа Мукоко, 21. Дониел Мален, 25. Никлас Зюле, 38. Кийл Ветйен, 43. Джейми Байноу-Гитънс

Треньор: Един Терзич