Отборите на Пари Сен Жермен и РБ Лайпциг изиграха изключителен двубой на "Парк де Пренс". В крайна сметка победата отиде на сметката на домакините с резултат 3:2 в трети мач от група „А“ на Шампионската лига. Килиан Мбапе откри в деветата, а Андре Силва изравни в 28-ата минута. Норди Мукиеле направи обрата пълен в 57-ата минута, но следтова настъпи момента на голямата звезда на парижани Лионел Меси, който възстанови равенството в 67-ата, а след това отново донесе успеха на своя тим в 74-ата минута след точно изпълнена дузпа в стил "Паненка".

Gulliver/GettyImages
58 снимки

И двата тима се раздадоха на 100% и не разочароваха с продукцията, която предложиха. Срещата стартира отлично за домакините, но впоследствие германския тим взе превес и успя да изравни, а през втората част и да обърне резултата. Впоследствие обаче на сцената излезе Меси, който с два гола донесе нов обрат и трите точки за парижани.

С тази победа ПСЖ излезе начело в група "А" със 7 точки, докато Лайпциг си е последен без нито един пункт в актива си. В следващия кръг двата отбора се срещат отново, но този път на "Ред Бул Арена" в Германия.

В състава на ПСЖ заради контузията на Джанлуиджи Донарума на вратата застана Кейлор Навас, а Юлиан Дракслер започна като титуляр в ШЛ за първи път от четвъртфинала срещу Байерн през пролетта. Германецът зае мястото на невъзстановения Неймар и партнираше в предни позиции на Лионел Меси и Килиан Мбапе. Общо Почетино направи 7 промени, като в средата заложи на Андер Ерера, Идриса Гей и Марко Верати, а в центъра на защитата действаха капитанът Маркиньос и Преснел Кимпембе. Освен Неймар и Донарума заради травма извън състава остана Леандро Паредес, Анхел Ди Мария беше наказан, а Мауро Икарди не попадна в сметките на Почетино в резултат на скандала с половинката си Уанда Нара.

Наставникът на РБ Лайпциг Джеши Марш направи 4 промени в сравнение с гостуването на Брюж. От първата минута започнаха Анхелиньо, Амаду Айдара, Тайлър Адамс и Андре Силва, а сред резервите се озоваха все основни футболисти - Юсуф Поулсен, Емил Форшберг, Доминик Собослай и Кевин Кампъл. Дани Олмо и Марсел Халстенберг още лекуват контузии и пропуснаха гостуването във Франция.

Мачът стартира с шанс за гостите още в четвъртата минута. Тогава Кристофър Нкунку комбинира с Конрад Лаймер отдясно в наказателното поле, който стреля в близкия ъгъл на Кейлор Навас, но стражът спаси в корнер. След неговото изпълнение Андре Силва стреля с глава, но над вратата.

Три минути по-късно домакините също създадоха първата си голова ситуация, при която Юлиан Дракслер засече на далечната греда центриране отляво, но в аут.

В ответната атака обаче Лайпциг можеше да излезе напред в резултата, но Навас направи отлично двойно спасяване. Андре Силва засече с глава центриране в наказателното поле, но костариканският вратар изби. Последва добавка от малък ъгъл на Лаймер, но отново Навас се изяви.

Вихреното начало на срещата завърши с попадение в полза на ПСЖ в деветата минута. Всичко тръгна от една отнета топката от Лионел Меси точно пред наказателното поле на домакините. След това Маркиньос намери Дракслер на центъра, а германецът веднага пусна пас към Килиан Мбапе. Французинът напредна в половината на Лайпциг, стигна до пеналтерията и с хубав изстрел между краката на Вили Орбан намери долния десен ъгъл на Петер Гулаши – 1:0.

Три минути след това отново Мбапе стреля с глава, но над вратата.

Малко по–късно Норди Мукиеле успя да свали топката с едно докосване на далечната греда и прати успореден на голлинията пас, но Маркиньос успя да избие в корнер преди играч на гостите да засече.

В 27-ата минута Лайпциг удари греда. Андре Силва овладя майсторски с десния крак в наказателното поле и стреля технично, но в лявата греда на вратата на Навас.

Лайпциг вдигна оборотите в тези минути и успяха да стигнат до изравняването само минута след това. Нкунку намери свободния отляво анхелиньо, който напредна към наказателното и центрира към далечната греда, където Силва успя да изпревари Преснел Кимпембе и засече във вратата за 1:1.

В 42-ата минута отново германците имаха шанс за попадение. Айдара открадна една отляво и веднага комбинира с Нкунку, който напредна към наказателното поле, преодоля технично Кимпембе и стреля към вратата, но покрай дясната греда на Навас.

Второто полувреме започна с блокиран удар на Килиан Мбапе от страна на Вили Орбан.

В 49-ата минута Нкунку стреля опасно от пряк свободен удар пред наказателното поле на домакините, но над вратата на Навас.

ПСЖ натискаше в следващите минути в търсене на втори гол, но такъв падна в тяхната врата.

В 57-ата минута Анхелиньо предостави великолепно центриране отляво в наказателното поле, където Норди Мукиеле беше изпуснат от защитата на домакините и успя да засече точно без да остави шансове на Навас - 1:2.

В 65-ата минута Кейлор Навас попречи на Андре Силва да вкара втори си гол в мача и да доближи гостите до победата.

Парижани обаче отново вдигнаха оборотите и успяха да изравнят в 67-ата минута. Резервата Илайш Мориба сбърка с паса назад към Анхелиньо и се получи извеждащо подаване за Мбапе, който напредна отдясно в наказателното поле. След това той сви топката към нахлуващия Лионел Меси, а аржентинецът стреля към далечния ъгъл, Гулаши докосна кълбото, тя се отклони от дясната му греда, но Меси дотича и я довкара във вратата за 2:2.

Скоро след това обаче се стигна до нов обрат, след като ПСЖ отново поваде в резултата. Мбапе проби отляво и беше повален в наказателното поле от Мохамед Симакан, а главният съдия отсъди дузпа. Зад топката застана Меси, който реализира по фантастичен начин с "Паненка" за 3:2. За 34-и път в кариерата си легендата на Барселона вкара два или повече гола в един мач в ШЛ.

До края на срещата ПСЖ може да подпечата успеха си, но Мбапе пропусна дузпа в добавеното време. Тя бе отсъдена за нарушение резервата Йоско Гвардиолсрещу Ашраф Хакими. Ситуацията беше разгледана и със ситемата ВАР, която потвърди наказателния удар. Зад топката застана Мбапе, който обаче стреля много разочароващо високо над вратата.

В 95-ата минута Емил Форсберг опита удар, който обаче прелетя в аут и така приключи двубоя.

FT | ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН – РБ ЛАЙПЦИГ  3:2

1:0 Килиан Мбапе 9'

1:1 Андре Силва 28'

1:2 Норди Мукиеле 57'

2:2 Лионел Меси 67'

3:2 Лионел Меси (дузпа) 74'

Стартови състави на двата отбора:

ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН (4-3-3): 1. Кейлор Навас - 2. Ашраф Хакими ж.к., 5. Маркиньос (к), 3. Преснел Кимпембе, 25. Нуно Мендеш - 21. Андер Ерера, 27. Идриса Гей ж.к., 6. Марко Верати - 30. Лионел Меси, 7. Килиан Мбапе, 23. Юлиан Дракслер

Старши треньор: Маурисио Почетино

РБ ЛАЙПЦИГ (4-4-2): 1. Петер Гулашии (к) - 3. Анхелиньо, 2. Мохамед Симакан ж.к., 4. Вили Орбан ж.к., 16. Лукас Клостерман - 8. Амаду Айдара, 14. Тайлър Адамс ж.к., 27. Конрад Лаймер, 22. Норди Мукиеле - 18. Кристофър Нкунку, 33. Андре Силва